Q5-4X-1/2-01-QB6IN-14
DigiKey Part Number
Q5-4X-1/2-01-QB6IN-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q5-4X-1/2-01-QB6IN-14
Description
HEATSHRINK 1/2"-6" BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.472" (11.99mm) 4 to 1 Black 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Recovered Wall Thickness
0.055" (1.40mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.472" (11.99mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.118" (2.99mm)