R1S8-3.33.3/P-R
DigiKey Part Number
945-R1S8-3.33.3/P-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
945-R1S8-3.33.3/P-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-R1S8-3.33.3/P-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1S8-3.33.3/P-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 3V - 3.6V Input
EDA/CAD Models
R1S8-3.33.3/P-R Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
75%
Voltage - Input (Min)
3V
Voltage - Input (Max)
3.6V
Size / Dimension
0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Current - Output (Max)
303mA