RAC10-15SB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Recom Power
In Stock: 5,974
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 667mA 90 ~ 264 VAC Input
RECOM RAC AC/DC Power Modules | Digi-Key Daily
RAC10-15SB
DigiKey Part Number
945-1077-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC10-15SB
Description
AC/DC CONVERTER 15V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC10-15SB Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Features
SCP
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
75%
Part Status
Obsolete
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.3mm x 27.2mm x 23.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.3%
Current - Output (Max)
667mA
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
10 W