RACM65-24S/OF
DigiKey Part Number
945-3329-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM65-24S/OF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 65W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
RACM65-24S/OF Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.04" H (76.2mm x 50.8mm x 26.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
2.71 A