RACT25-700
DigiKey Part Number
945-3068-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACT25-700
Description
LED SUPPLY CC AC/DC 25W 18-36V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 18 ~ 36V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
RACT25-700 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
25 W
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Triac
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
85%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Screw Terminal
Size / Dimension
4.72" L x 1.77" W x 1.10" H (120.0mm x 45.0mm x 28.0mm)
Voltage - Input (Min)
198VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Input (Max)
264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
18 ~ 36V
Weight
0.221 lb (100.24 g)
Current - Output (Max)
700mA