REC20-245.1S
DigiKey Part Number
945-2607-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC20-245.1S
Description
DC DC CONVERTER 5.1V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5.1V 4A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REC20-245.1S Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
4A