REM30-2405SW
DigiKey Part Number
945-3203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REM30-2405SW
Description
DC DC CONVERTER 5V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 6A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REM30-2405SW Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
6A