NP75N04VUK-E1-AY
DigiKey Part Number
559-NP75N04VUK-E1-AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
559-NP75N04VUK-E1-AYCT-ND - Cut Tape (CT)
559-NP75N04VUK-E1-AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP75N04VUK-E1-AY
Description
MOSFET N-CH 40V 75A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 75A (Tc) 1.2W (Ta), 75W (Tc) Surface Mount TO-252 (MP-3ZP)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.2W (Ta), 75W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-252 (MP-3ZP)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.7mOhm @ 38A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA