RT9013-15GB
DigiKey Part Number
1028-RT9013-15GBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1028-RT9013-15GBCT-ND - Cut Tape (CT)
1028-RT9013-15GBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9013-15GB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
50dB (10kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 500mA