MT1A-0R1F2
DigiKey Part Number
696-MT1A-0R1F2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT1A-0R1F2
Description
RES 0.1 OHM 1W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MT1A-0R1F2 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.430" L (3.00mm x 10.92mm)