BZX84-C24,215
DigiKey Part Number
2156-BZX84-C24,215-954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-C24,215
Description
DIODE ZENER 24V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
250 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms