BST70B2P4K01-VC
DigiKey Part Number
846-BST70B2P4K01-VC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BST70B2P4K01-VC
Description
HSDIP20, 1200V, 70A, FULL-BRIDGE
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 70A (Tc) 385W (Tc) Through Hole 20-HSDIP
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.8V @ 22.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
170nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4500pF @ 800V
Power - Max
385W (Tc)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
20-PowerDIP Module (1.508", 38.30mm)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
70A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 70A, 18V