BZX84B5V1LT116
DigiKey Part Number
846-BZX84B5V1LT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BZX84B5V1LT116CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BZX84B5V1LT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B5V1LT116
Description
DIODE ZENER 5.1V 250MW SSD3
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 250 mW ±1.96% Surface Mount SSD3
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±1.96%
Supplier Device Package
SSD3
Power - Max
250 mW