R6009RND3TL1
DigiKey Part Number
846-R6009RND3TL1TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-R6009RND3TL1CT-ND - Cut Tape (CT)
846-R6009RND3TL1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6009RND3TL1
Description
600V 9A TO-252, PRESTOMOS WITH I
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 9A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount TO-252
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
7V @ 5.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 15 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
640 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
665mOhm @ 4.5A, 15V