R8003KND3TL1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R8003KND3TL1 |
Description | HIGH-SPEED SWITCHING NCH 800V 3A |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 800 V 3A (Ta) 45W (Ta) Surface Mount TO-252 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 2mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11.5 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 300 pF @ 100 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 45W (Ta) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-252 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8Ohm @ 1.5A, 10V | Base Product Number |