RB095BGE-90TL
DigiKey Part Number
RB095BGE-90TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB095BGE-90TLCT-ND - Cut Tape (CT)
RB095BGE-90TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB095BGE-90TL
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 90V 6A TO-252
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 90 V 6A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB095BGE-90TL Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 3 A
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 90 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-252
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
90 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
6A