RB160M-60TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 61,318
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 5,136
Datasheet
Similar
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Panjit International Inc.
Diode 60 V 1A Surface Mount PMDU
RB160M-60TR
DigiKey Part Number
846-RB160M-60TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB160M-60TRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB160M-60TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB160M-60TR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDU
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RB160M-60TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
40pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
PMDU
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 1 A