RB161VAM-20TR
DigiKey Part Number
RB161VAM-20TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB161VAM-20CT-ND - Cut Tape (CT)
RB161VAM-20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB161VAM-20TR
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1A Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB161VAM-20TR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
420 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 20 V
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A