RCD080N25TL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RCD080N25TL |
Description | MOSFET N-CH 250V 8A CPT3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 250 V 8A (Ta) 850mW (Ta), 20W (Tc) Surface Mount CPT3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RCD080N25TL Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±30V |
Part Status Last Time Buy | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1440 pF @ 25 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 850mW (Ta), 20W (Tc) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package CPT3 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 300mOhm @ 4A, 10V | Base Product Number |