RQ5E015RPTL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RQ5E015RPTL |
Description | MOSFET P-CH 30V 1.5A TSMT3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 30 V 1.5A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount TSMT3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RQ5E015RPTL Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.2 nC @ 5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 10 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 700mW (Ta) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TSMT3 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 1.5A, 10V | Base Product Number |