SMLA12BN8TT86
DigiKey Part Number
846-SMLA12BN8TT86TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SMLA12BN8TT86CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SMLA12BN8TT86DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLA12BN8TT86
Description
LED BLUE CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm (465nm ~ 475nm) LED Indication - Discrete 2.9V 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMLA12BN8TT86 Models
Category
Lens Size
1.20mm x 0.55mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.9V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Test
5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.15mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.62mm