SMLD12EN1WT86
DigiKey Part Number
846-SMLD12EN1WT86TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SMLD12EN1WT86CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SMLD12EN1WT86DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLD12EN1WT86
Description
LED GREEN DIFFUSED 1608 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 527nm LED Indication - Discrete 3V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMLD12EN1WT86 Models
Category
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Series
Current - Test
5mA
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm