119S601-500N5
DigiKey Part Number
1868-1062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
119S601-500N5
Description
CONN PSMP PLUG STR 50OHM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PSMP Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Panel Mount, Threaded Solder
Category
Number of Ports
1
Mfr
Features
Limited Detent
Packaging
Bulk
Housing Color
Silver
Part Status
Active
Center Contact Material
Brass
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Plug, Male Pin
Body Finish
White Bronze
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Panel Mount, Threaded
Voltage Rating
480 V
Fastening Type
Snap-On
Mating Cycles
100
Frequency - Max
10 GHz