25PKV330M8X10.5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1,580
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 448
Datasheet
330 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 4000 Hrs @ 125°C
25PKV330M8X10.5
DigiKey Part Number
1189-25PKV330M8X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-25PKV330M8X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-25PKV330M8X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25PKV330M8X10.5
Description
CAP ALUMHYB 330UF 20% 25V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
25PKV330M8X10.5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C