25PX1000MEFCT810X16
DigiKey Part Number
1189-1583-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-1583-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25PX1000MEFCT810X16
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25PX1000MEFCT810X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
740 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
888 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C