25TKV220M8X10.5
DigiKey Part Number
1189-2070-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2070-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2070-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25TKV220M8X10.5
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25TKV220M8X10.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
510 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C