50CZE68M8X9
DigiKey Part Number
1189-50CZE68M8X9-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50CZE68M8X9
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 50V TH
Detailed Description
68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 30mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C