63PX33MEFC6.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1,902
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 6,958
Datasheet
Panasonic Industry
Chemi-Con
Surge
Surge
Nichicon
Nichicon
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
63PX33MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
1189-1477-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63PX33MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
63PX33MEFC6.3X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C