CFM-A238B-132-480-22
DigiKey Part Number
2223-CFM-A238B-132-480-22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-A238B-132-480-22
Description
FAN AXIAL 120X37.5MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 123.6 CFM (3.46m³/min) 4 Wire Leads
EDA/CAD Models
CFM-A238B-132-480-22 Models
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
48.0dB(A)
Series
Power (Watts)
10.32 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
37.50mm
Current Rating (Amps)
0.860A
Air Flow
123.6 CFM (3.46m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.340 in H2O (84.7 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C