CP147660-195
DigiKey Part Number
2223-CP147660-195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP147660-195
Description
PELTIER, 7.6 X 6 X 1.95 MM, 1.4
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 1.6W @ 27°C 1.4 A 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP147660-195 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
1.95mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
2
Series
Current - Max
1.4 A
Packaging
Box
Voltage - Max
2 V
Part Status
Active
Resistance
1.17 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
150°C
Size / Dimension
Rectangular - 7.60mm L x 6.00mm W
Features
Lead Wires, Non-Sealed
Qmax @ Th
1.6W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C