CP147660-236P
DigiKey Part Number
2223-CP147660-236P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP147660-236P
Description
PELTIER, 7.6 X 6 X 2.36 MM, 1.4
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 1.6W @ 27°C 1.4 A 150°C
EDA/CAD Models
CP147660-236P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
2.36mm
Number of Stages
2
Series
Current - Max
1.4 A
Voltage - Max
2 V
Resistance
1.17 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
150°C
Size / Dimension
Rectangular - 7.60mm L x 6.00mm W
Qmax @ Th
1.6W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C