HSE-B18254-060H-W
DigiKey Part Number
HSE-B18254-060H-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B18254-060H-W
Description
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-218, 25
Detailed Description
Heat Sink TO-218 Aluminum Alloy 8.1W @ 75°C Board Level, Vertical
EDA/CAD Models
HSE-B18254-060H-W Models
Category
Length
1.000" (25.40mm)
Mfr
Width
1.638" (41.60mm)
Series
Fin Height
0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise
8.1W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.09°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural
9.26°C/W