HSE-B18381-035H
DigiKey Part Number
HSE-B18381-035H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B18381-035H
Description
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-218, 38
Detailed Description
Heat Sink TO-218 Aluminum Alloy 12.0W @ 75°C Board Level, Vertical
EDA/CAD Models
HSE-B18381-035H Models
Category
Length
1.500" (38.10mm)
Mfr
Width
1.638" (41.60mm)
Series
Fin Height
0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise
12.0W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.52°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural
6.25°C/W