PP-2565-OM
DigiKey Part Number
2223-PP-2565-OM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PP-2565-OM
Description
POWER PLUG 3 X 6.5 MM STRAIGHT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Plug 3.00mm ID (0.118"), 6.50mm OD (0.256") Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PP-2565-OM Models
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Insulation Color
Black
Packaging
Bag
Voltage - Rated
20VDC
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
8 A
Connector Type
Plug
Mating Length/Depth
0.728" (18.50mm)
Gender
Female
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Industry Recognized Mating Diameter
3.00mm ID (0.118"), 6.50mm OD (0.256")
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Actual Diameter
0.118" (3.00mm ID), 0.256" (6.50mm OD)