TBL-0018-350-02GR
DigiKey Part Number
2223-TBL-0018-350-02GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL-0018-350-02GR
Description
TERMINAL BLOCK, 2-6 POLES, GREEN
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TBL-0018-350-02GR Models
Category
Current
10 A
Voltage
300 V
Series
Wire Gauge
16-24 AWG
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color
Green
Positions Per Level
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.138" (3.50mm)