TBP03R2-350-08GR
DigiKey Part Number
2223-TBP03R2-350-08GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03R2-350-08GR
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 3.50MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP03R2-350-08GR Models
Category
Current - IEC
7A
Voltage - IEC
250 V
Series
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
8
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
8
Features
Notch Guide
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Material
Copper Alloy
Header Orientation
Vertical
Termination Style
Solder
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Mounting Type
Through Hole
Insulation Height
0.362" (9.20mm)