Image for HMTSW-102-23-G-S-235 is not available
HMTSW-102-23-G-S-235
DigiKey Part Number
HMTSW-102-23-G-S-235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-102-23-G-S-235
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-102-23-G-S-235 Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A