Image for MTLW-102-05-G-S-275 is not available
MTLW-102-05-G-S-275
DigiKey Part Number
MTLW-102-05-G-S-275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-102-05-G-S-275
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-102-05-G-S-275 Models
Category
Contact Length - Mating
0.275" (6.99mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.335" (8.51mm)
Series
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact