MTLW-105-05-G-S-170
DigiKey Part Number
612-MTLW-105-05-G-S-170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-105-05-G-S-170
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-105-05-G-S-170 Models
Category
Contact Length - Mating
0.170" (4.32mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Series
Overall Contact Length
0.335" (8.51mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact