MTMM-102-03-SM-S-140
DigiKey Part Number
SAM11548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-03-SM-S-140
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-102-03-SM-S-140 Models
Category
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Series
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A