Image for MTMM-102-04-F-S-120 is not available
MTMM-102-04-F-S-120
DigiKey Part Number
MTMM-102-04-F-S-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-04-F-S-120
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-102-04-F-S-120 Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.144" (3.66mm)
Series
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A