Image for MTSW-101-07-G-S-150 is not available
MTSW-101-07-G-S-150
DigiKey Part Number
612-MTSW-101-07-G-S-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-101-07-G-S-150
Description
CONN HEADER VERT 1POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 1 position
EDA/CAD Models
MTSW-101-07-G-S-150 Models
Category
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)