PCIE-036-02-S-D-RA
PCIE-036-02-S-D-RA
PCIE-036-02-S-D-RA
DigiKey Part Number
612-PCIE-036-02-S-D-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCIE-036-02-S-D-RA
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Detailed Description
36 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
EDA/CAD Models
PCIE-036-02-S-D-RA Models
Category
Read Out
Dual
Features
Board Guide
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination
Solder, Staggered
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
36
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.039" (1.00mm)