PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K
PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K
PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K
DigiKey Part Number
612-PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Detailed Description
164 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
EDA/CAD Models
PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K Models
Category
Features
Pick and Place, Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
164
Card Thickness
0.063" (1.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.039" (1.00mm)