QFSS-026-04.25-L-D-PC4
DigiKey Part Number
SAM11568-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFSS-026-04.25-L-D-PC4
Description
CONN RCPT 52POS SMD GOLD
Detailed Description
60 (52 + 8 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
QFSS-026-04.25-L-D-PC4 Models
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Power Pins (8), Shielded
Packaging
Tray
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
11mm
Number of Positions
60 (52 + 8 Power)
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)