SSA-102-S-T
DigiKey Part Number
SAM1122-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSA-102-S-T
Description
CONN RCPT 2POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Receptacle, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
EDA/CAD Models
SSA-102-S-T Models
Insulation Height
0.230" (5.85mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.151" (3.84mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Voltage Rating
1000V
Additional Resources
In-Stock: 3,145
Factory Stock: 466
Alternate Length
CONN RCPT 32POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 3994
CONN RCPT 31POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 297
CONN RCPT 30POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 82
CONN RCPT 29POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 156
CONN RCPT 28POS 0.1 TIN PCB