TLH-030-0.50-G-D-K
DigiKey Part Number
612-TLH-030-0.50-G-D-KTR-ND - Tape & Reel (TR)
612-TLH-030-0.50-G-D-KCT-ND - Cut Tape (CT)
612-TLH-030-0.50-G-D-KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLH-030-0.50-G-D-K
Description
0.50 MM MICRO BLADE & BEAM ULTRA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLH-030-0.50-G-D-K Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.056" (1.42mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)