TLW-105-06-G-D
DigiKey Part Number
SAM1096-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLW-105-06-G-D
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLW-105-06-G-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Series
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 330
Factory Stock: 2,309
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 174
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM
In-Stock: 283
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
In-Stock: 283
CONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM