TSW-142-23-T-S
DigiKey Part Number
SAM1075-42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-142-23-T-S
Description
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 42 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-142-23-T-S Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 243
Alternate Length
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
In-Stock: 1029
CONN HEADER VERT 49POS 2.54MM
In-Stock: 100
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 47POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM