TSW-149-23-L-S
DigiKey Part Number
SAM1071-49-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-149-23-L-S
Description
CONN HEADER VERT 49POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 49 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-149-23-L-S Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Additional Resources
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
In-Stock: 241
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 47POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 45POS 2.54MM